Tags

, , , , , , ,

W niedzielę 7 maja 2017 Francja zdecydowała o tym, kto będzie pełnić urząd prezydenta kraju przez następne 5 lat. Będzie to Emmanuel Macron.

Oto 21 faktów o najgorętszym temacie politycznym ostatnich dni- wyborach prezydenckich we Francji.

 1. Wybory prezydenckie we Francji odbyły się w dwóch turach. Pierwsza miała miejsce 23 kwietnia, natomiast druga – rozstrzygająca 7 maja 2017 roku.
  _____
 2. Do drugiej tury wyborów przeszło dwoje kandydatów: kandydatka Frontu Narodowego – Marine Le Pen (21,30%) oraz kandydat En Marche! – Emmanuel Macron (24,01%).
  _____
 3. Oczy całego świata zwróciły się ku Francji, ponieważ starły się ze sobą dwa światopoglądy: eurosceptyczy i skrajnie prawicowy Le Pen oraz proeuropejski Macrona.
  _____
 4. W obu turach odnotowano ogromną frekwencję: 77,77% w pierwszej turze oraz 74,56% w drugiej turze.
  _____
 5. Marine Le Pen od początku zapowiadała, że będzie chciała wystąpienia Francji ze struktur Unii Europejskiej, izolacjonizmu kraju, przeciwdziałania „islamizacji Europy” oraz stworzenia kooperacji z Berlinem i Moskwą.
  _____
 6. Emmanuel Macron przedstawiał odmienne poglądy: przeciwdziałanie osłabieniu Unii Europejskiej, równomierne rozmieszczenie uchodźców w UE, utrzymanie sankcji wobec Rosji.
  _____
 7. Le Pen uważa, że NATO jest przestarzałą organizacją, przez którą Stany Zjednoczone narzucają innym członkom swoją politykę zagraniczną.
  _____
 8. Macron stoi w opozycji do wyżej przedstawionego poglądu. Stawia na obronność przez NATO, ONZ oraz inne, zjednoczone siły UE.
  _____
 9. Inwestorzy na całym świecie z zapartym tchem śledzili wydarzenia we Francji, obserwując między innymi kurs Euro oraz zachowanie francuskich obligacji.
  _____
 10. W niedzielę wieczorem (7 maja) ogłoszono wstępne wyniki wyborów. Wygrał Macron z przewagą (66,10%) nad Le Pen (33,90%).
  _____
 11. Po ogłoszeniu wyników obligacje skarbowe uspokoiły się, zmniejszył się również spread między francuskimi i niemieckimi papierami wartościowymi.
  _____
 12. Odrobina życia prywatnego. Żoną Macrona jest Brigitte Trogneux- starsza od prezydenta elekta o 25 lat nauczycielka francuskiego, którą poznał, gdy miał 16 lat, a rok później zaczął się ich romans.
  _____
 13. Marine Le Pen dwukrotnie była mężatką. Po dwóch rozwodach związała się z Louisem Aliotem, który jest wiceprzewodniczącym Frontu Narodowego.
  _____
 14. W poniedziałek (8 maja) podano, że blisko 9% głosów w wyborach prezydenckich okazało się nieważne. Podobno głosujący okazywali swój sprzeciw wobec wyboru między dwoma kandydatami, którzy dotarli do drugiej tury.
  _____
 15. Emmanuel Macron w jednym ze swoich wystąpień przedwyborczych zapowiedział, że zamierza wprowadzić sankcje wobec Polski, którą postawił w jednym szeregu z Rosją, twierdząc, że łamie ona podstawowe zasady demokracji oraz „prawa i wartości Unii”.
  _____
 16. W sobotę przed wyborami (6 maja) doszło do zmasowanego ataku hakerów na sztab wyborczy Macrona. W wyniku akcji do sieci wypłynęły wewnętrzne dane z przebiegu kampanii wyborczej, rozliczenia finansowe, e-maile. Według sztabu niektóre z nich były sfabrykowane.
  _____
 17. Podczas kampanii dochodziło do różnych incydentów. Le Pen została obrzucona jajkami podczas wizyty w Bretanii, natomiast po ogłoszeniu wygranej Macrona wybuchły zamieszki, w których musiała interweniować policja.
  _____
 18. Macron został poparty między innymi przez byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych – Baraca Obamę.
  _____
 19. Le Pen mogła liczyć na poparcie między innymi ze strony Rosji.
  _____
 20. Ostateczne wyniki wyborów zostaną podane do wiadomości 10 maja 2017 roku.
  _____
 21. Emmanuel Macron zostanie zaprzysiężony najprawdopodobniej już w zbliżający się weekend.