Tags

, , , , , , , ,

We wcześniejszej części prezentowaliśmy „7 grzechów inwestora”, czyli listę siedmiu wad, których każdy inwestor powinien się wystrzegać. Przyszła zatem pora na przedstawienie „7 cnót inwestora”, czyli cech pożądanych. Odnajdujecie je w sobie?

7 cnót inwestora

  1. Pokora

Pokora rodzi olbrzymów. <Gilbert Keith Chesterton>

Pamiętajmy, że bez świadomości swoich wad i regularnej pracy nad ich zniwelowaniem, nie jesteśmy gotowi na karierę nie tylko inwestora, ale także żadną inną. Ważne byśmy dostrzegli swoje braki i zaczęli nad nimi pracować. Bądźmy też pokorni wobec zmian, które codziennie zachodzą na świecie i mają swoje odbicie na rynkach. Nie chodzi o uginanie karku, raczej o chęć nieustannego rozwijania się.

2. Czujność

Bądź gotów na spotkanie braku gotowości. <Piotr Szreniawski>

Wypadałoby, by nie tylko harcerze znali dewizę „Bądź czujny!”. Dobry inwestor powinien nieustannie analizować sytuację na rynku inwestycyjnym, zarówno podczas porannej kawy, jak i wieczornej herbaty. Pamiętajmy, że wypracowując sobie rutynę śledzenia rynku, zawsze będziemy dobrze poinformowani i przygotowani na różne ewentualności.

3. Umiarkowanie

Gdy umiarkowanie jest błędem, tam obojętność jest zbrodnią. <Georg Christoph Lichtenberg>

Postrzeganie inwestowania jako „strzału”, który przyniesie nam kolosalne zyski, to błąd wielu początkujących inwestorów. Wszystko wynika z braku umiarkowania. Dobry inwestor powinien umieć zarządzać ryzykiem i wiedzieć, jakich narzędzi i strategii użyć, by zminimalizować niebezpieczeństwo strat. To jedna z fundamentalnych kwestii, bez której groźba klęski jest ogromna.

4. Cierpliwość

Cierpliwość jest towarzyszem mądrości. <św. Augustyn>

Często słyszy się o „pewniakach”, które mogą nam dać szybki zysk, niestety w większości przypadków przynoszą one jedynie straty. Cierpliwość uczy nas panowania nad sobą i nieulegania bodźcom zewnętrznym. Powinniśmy wiedzieć, jak prawidłowo przeprowadzić racjonalną analizę rynku, a następnie jej wyniki zestawić z naszymi oczekiwaniami. Pamiętajmy, że inwestowanie to działanie długoterminowe, które może przynieść zysk rozłożony w czasie. Chcemy zarabiać wielkie pieniądze? Popracujmy wpierw nad cierpliwością.

5. Pracowitość

Lenistwo wszystko utrudnia, pilność ułatwia. <Benjamin Franklin>

Pokora uświadamia nam, także wagę pracowitości. Nie chodzi tylko o codzienne wstawanie do pracy, ale także nieustanne pogłębianie wiedzy. Skuteczne inwestowanie opiera się na strategiach, metodach i narzędziach, które dobry inwestor poznaje, analizuje i wykorzystuje w odpowiedni sposób. Pamiętajmy, że wiedzy nigdy nie jest za dużo.

6. Bądź sobą

Czerp z innych, ale nie kopiuj innych. Bądź sobą. <Michel Quoist>

Inwestorzy często cierpią na chorobę „mentalności stada”. Zaczynają wierzyć w zasadę, iż skoro jedno rozwiązanie przyniosło sukces, to znaczy, że jest skuteczne i można je powielać. To błąd, który może doprowadzić do bańki spekulacyjnej odpowiedzialnej za chaos i krach. Śledźmy trendy i rynkowe nastroje, ale każdą decyzję podejmujmy samodzielnie.

7. Odwaga

Odwaga jest to wiedza o tym, czego się bać, a czego nie. <Platon>

Każdą zmianę rozpoczyna pierwszy krok, jednak by moc go wykonać, potrzebna jest odwaga. Odważ się podjąć decyzję o wyjściu ze strefy komfortu i zmianie swojego życia, a potem trzymaj się jej, ile tylko masz sił. Niektóre decyzje inwestycyjne również wymagają odwagi, ale często prowadzi ona do wyraźnego wybicia się ponad szary tłum.