Cy wiesz co warto wiedzieć o inwestowaniu alternatywnym 

Inwestycje alternatywne to sposób na to jak pomnożyć pieniądze, który przyciągają zazwyczaj tych, którzy liczą na zauważenie szansy przegapionej przez innych. Co jednak w ogóle nazywamy inwestowaniem alternatywnym? Najprostsza definicja mówi o inwestowaniu w aktywa nisko skorelowane z rynkami finansowymi. Taka inwestycja może obejmować wiele grup towarów i usług, zwiększających swoją wartość z czasem – od kamieni szlachetnych, po znaczki pocztowe czy drogie wina. Przedstawiamy listę rzeczy, które warto wiedzieć o inwestycjach alternatywnych.

  1. Inwestowanie alternatywne w dużej mierze opiera się na wybitnej znajomości przedmiotu inwestycji. Niekiedy wymaga specjalistycznej wiedzy z danej dziedziny, zwłaszcza, jeśli nie posiadasz naprawdę olbrzymich środków na inwestycje. Miliarder, który pragnie rozpocząć inwestowanie w dzieła sztuki, może pozwolić sobie na zakup obrazów najpopularniejszych, powszechnie znanych artystów. Inwestor alternatywny “średniego szczebla” celuje jednak w twórczość dobrze rokującą, a więc artystów mniej znanych, lecz z potencjałem. Do tego jednak potrzebna jest wiedza na temat dzieł sztuki.
  2. Bardzo dobrym przedmiotem inwestycji alternatywnych jest polska numizmatyka. W przypadku tego rodzaju inwestycji dobrą drogą jest przyjrzenie się rynkowi lokalnemu – to właśnie polskie monety, płyty czy znaczki mogą być sporo warte wśród kolekcjonerów za kilka, kilkanaście lat. W przypadku numizmatyki, niski nakład lokalnych kolekcji działa na korzyść inwestora. Monety rzadkie i limitowane, banknoty kolekcjonerskie, mają duży potencjał na wzrost ceny w kolejnych miesiącach czy latach.
  3. Inwestycje alternatywne są z zasady mało płynne. “Płynność” inwestycji ocenia się po tym, jak szybko możliwe jest jej spieniężenie. W przypadku tradycyjnych inwestycji, takich jak akcje czy obracanie walutami na forex, płynność jest niemalże stuprocentowa – w każdej chwili można wypłacić zainwestowane środki. W przypadku obrazów, alkoholu, znaczków – płynność jest zależna od tego, ile osób jest w stanie odkupić od nas taki przedmiot. Czasem szukanie odpowiedniego kupca samo w sobie pochłania czas i energię. Trzeba to wziąć pod uwagę, decydując się na inwestowanie alternatywne.
  4. Inwestycje alternatywne zazwyczaj są długoterminowe. Większość przedmiotów inwestycji tego rodzaju musi “poleżeć” u inwestora, aby zyskać na wartości. Może to potrwać miesiące lub nawet lata, w zależności od sytuacji na rynku i oczekiwanego zysku. Istnieją jednak okazje, które można spieniężyć z zyskiem bardzo szybko – chodzi tu głównie o przypadek, gdy kupujemy przedmiot inwestycji o zaniżonej cenie, od kogoś, kto nie zna jego prawdziwej wartości.
  5. Poruszanie się po niszowym rynku inwestycyjnych może sprawić, że natrafimy na bardzo korzystne okazje. Wiąże się z tym, o czym pisaliśmy w punkcie poprzednim – odsprzedawaniem przedmiotów bez znajomości ich wartości. I o ile zapewne sprzedając stare monety większość sprawdzi ich rzeczywistą wartość, tak osoby wyprzedające stare gry na konsole pierwszej i drugiej generacji (niektóre warte są tysiące dolarów) czy lalki z lat 60. (tak samo – niektóre osiągają wielką wartość jako przedmioty kolekcjonerskie) mogą przypadkiem oddać coś drogiego za ułamek ceny.
  6. Warto inwestować w rzeczy wirtualne. Rynek gier jest bardzo specyficzny i częstokroć wirtualne przedmioty osiągają niewiarygodne ceny. Jeszcze kilka lat temu na sprzedaży ekwipunku w popularnej wśród młodzieży grze Tibia można było zarobić dziesiątki tysięcy złotych, pod warunkiem włożenia w to sporej pracy polegającej na żmudnym uzyskiwaniu potrzebnych zasobów. Niemniej jednak – zarabianie grając w Tibię na pewno wielu będzie się wydawać dużo ciekawszym zajęciem niż praca na etat.

Oto kilka ważnych informacji co warto wiedzieć o inwestowaniu w aktywa alternatywne. Oczywiście, w żaden sposób nie wyczerpuje to tematu – wręcz przeciwnie, ten wpis jest tylko zalążkiem tego, co można powiedzieć o alternatywnym inwestowaniu. Każdy przedmiot w inwestycjach alternatywnych i każdy rynek ma swoją własną specyfikę, którą trzeba poznać, aby inwestować skutecznie. Z drugiej jednak strony, na rynkach alternatywnych można znaleźć okazje do inwestycji nierzadko bardziej zyskowne niż przy klasycznym inwestowaniu. Finalnie więc, wszystko opiera się o znajomość tematu… oraz łut szczęścia.