Tags

, , ,

Poznaj co warto wiedzieć o inwestowaniu na kryptogiełdzie?

Tradycyjni inwestorzy z jednej strony patrzą pożądliwie na giełdy kryptowalutowej, z drugiej jednak – częstokroć wstrzymują się przed inwestowaniem ze względu na to, jak bardzo kryptowaluty się różnią od innych form inwestycji. Czym dokładnie i co warto wobec tego wiedzieć o inwestowaniu na kryptogiełdzie? Oto kilka ważnych punktów do rozważania dla początkującego inwestora.

  1. Kryptowaluty przyciągają o wielu więcej oszustów niż tradycyjne formy inwestycji. Wiąże się to z dwoma zjawiskami – po pierwsze, w kryptowaluty często inwestują nie zawodowi inwestorzy, a kompletni laicy. Po drugie – kryptowaluty to stosunkowo nowa forma inwestycji, owiana wieloma mitami. Bardzo często pod pozorem inwestycji na kryptogiełdzie różni krętacze próbują wciągnąć swoje ofiary w piramidy finansowe lub rozsyłanie zawirusowanego oprogramowania. Inwestując w kryptowaluty trzeba więc być o wiele bardziej ostrożnym niż w przypadku giełdy czy foreksa.
  2. Kryptowaluty są niewiarygodnie zmienne. Jest to jednocześnie ich zaleta oraz wada. Dzięki właśnie tej cesze na kryptowalutach można bardzo wiele zarobić. Są jednak one w związku z tym niezwykle wręcz nieprzewidywalne, odporne na analizę techniczną i sporą część narzędzi, które dobrze się sprawdzają np. w analizie notowań giełdowych. Gdy bitcoin zaczął nagle i szybko spadać, zaskoczyło to prawie każdego i niemalże wszystkie przewidywania odnośnie tego, kiedy trend się obróci, okazały się całkiem błędne.
  3. Mimo tego kryptowaluty można analizować jak każde inne aktywo. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że wyniki analizy technicznej w przypadku kryptowalut są dużo mniej pewne niż w przypadkach aktyw tradycyjnych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby do przewidywania zachowania par kryptowalutowych nie używać podobnego narzędzia, jak przy tradycyjnych parach walutowych na foreksie. Zawsze jest to lepsza decyzja niż próby ślepego obstawiania.
  4. Altcoiny to dobry sposób na inwestycje, o ile znasz się na samych kryptowalutach. Altcoin to każda waluta, która została stworzona po sukcesie bitcoina i ma za zadanie powtórzyć jego sukces. Część altcoinów działa na bardzo podobnym systemie co bitcoin, niektóre z nich jednak próbują tenże system udoskonalić lub wręcz zbudować kryptowalutę na zupełnie innych zasadach. Ważne jest, że altcoiny w początkowej fazie istnienia kosztują naprawdę niewiele, aby w razie sukcesu zwielokrotnić swoją wartość – dokładnie tak, jak zrobił to bitcoin. Altcoiny są więc trochę jak konie wyścigowe – jeśli obstawisz dobrego, możesz zgarnąć całą pulę, bez potrzeby ciągłego tradingu.
  5. Kryptowaluty mają tendencję do bardzo głębokich korekt. Jest to kolejna cecha wynikająca z ich zmienności. Korekta na poziomie 30-50% spadku kursu w przypadku kryptowalut jest raczej codziennością, niż bardzo rzadką gratką dla inwestorów polujących na głębokie korekty. I znowu, jest to równocześnie wada, jak i zaleta. Kupując kryptowalutę w głębokiej korekcie, bardzo szybko inwestor może podwoić swój kapitał po powrocie kursu do trendu. Istnieje jednak bardzo duże ryzyko pomylenia głębokiej korekty ze zwyczajnym odwróceniem trendu.
  6. Kryptowaluty są bardzo podatne na działania polityczne i gospodarcze z nimi związane. Z jednej strony kryptowaluty są zdecentralizowane oraz niezależne od banków czy korporacji. Trzeba jednak pamiętać, jak bardzo ich status zależy od statusu nadanego im przez poszczególne państwa. Gdy do wszystkiego dochodzi kwestia naliczania i rozliczania podatków od obrotu i inwestycji. W rezultacie, gdy tylko rządy podjęły działania mogące negatywnie odbić się na statusie kryptowalut, notowania praktycznie wszystkich zaczęły natychmiast spadać. Rekordziści spadku zaliczyli dół liczący nawet 90% wartości, a to wszystko w ciągu jednego dnia. Dopóki więc kryptowaluty nie zostaną należycie uregulowane, ich kursy będą mocno zależne od aktualnych ustaleń rządowych.

Potencjalny przedsiębiorca ma więc dwie drogi – albo traktować kryptowaluty jak każde aktywo rynkowe i próbować tradingu, albo inwestować długoterminowo, mając nadzieję na drastyczny wzrost kursu. Który sposób jest łatwiejszy? Większość doświadczonych inwestorów zapewne stwierdzi, że ten drugi – sporo kryptowalut pobiera wysokie prowizje przy obrocie, a ich zmienna natura sprawia, że czasami najlepiej jest zakupić pakiet, nie interesować się przez dwa lata i dopiero wtedy wrócić, niż codziennie operować na ciągle zmieniającym się rynku. Traderzy kryptowalut jednak czasami wychodzą na tym dużo lepiej, chociażby dlatego, że ciągle są na bieżąco i w tak niestałym środowisku umieją wyczuć, kiedy warto wypłacić pieniądze i nigdy więcej do danej kryptowaluty nie wracać. Jedno jest pewne, ani bitcoin, ani ethernum, ani monero nie będą nabierać wartości w nieskończoność. Być może szał na kryptowaluty niedługo się skończy, rynek się ustabilizuje i przyciągnie większą liczbę traderów, tworząc drugi, alternatywny organizm giełdowy.