Czy wiesz co warto wiedzieć o inwestowaniu w egzotyczne kryptowaluty?

Po wielkim spadku kursu Bitcoina większość inwestorów zwróciła się w stronę innych kryptowalut. Częstokroć – innych niż te z pierwszej setki o największej kapitalizacji. Altcoiny, bo tak zwyczajowo nazywa się egzotyczne kryptowaluty, zaczynają powoli rosnąć w siłę. Każdy chciałby wytypować kolejnego Bitcoina. Niestety, z rosnącymi oczekiwaniami wiąże się też często wielki zawód. Co zatem warto wiedzieć o inwestowaniu w egzotyczne waluty aby nie stracić kapitału?

  1. Większość ICO to oszustwa. ICO – Initial Coin Offering to działanie, w ramach którego autorzy projektu gwarantują sponsorom jakąś liczbę jednostek tworzonej waluty w zamian za finansowanie. W teorii jest to dobra okazja – coiny w trybie ICO są tanie, natomiast szybko zyskują na wartości po wprowadzeniu na kryptogiełdę. Niestety, większość projektów realizowanych przez ICO nie ujrzy w ogóle światła dziennego. Aż 80% ICO, które można wesprzeć to internetowy scam, za którym nie stoi żaden rzeczywiście istniejący projekt. Z pozostałych dwudziestu procent prawdziwych kryptowalut szansę na wybicie się ma jedna czwarta – zazwyczaj te o największym nakładzie początkowym.
  2. Nie jest możliwe stuprocentowe przewidzenie, który altcoin się wybije. Próby opracowania odpowiedniego algorytmu czy określenia zmiennych wpływających na szanse na gwałtowny wzrost kursu jak na razie nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Część specjalistów twierdzi, że popularność altcoinów zależna jest od czynników losowych i obstawianie faworyta przypomina loterię.
  3. Inwestowanie w altcoiny to dobry sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Większość egzotycznych kryptowalut jest tania, niewielkim kosztem można więc nabyć jednostki nawet stu wybranych. A nuż któryś z nich stanie się nowym Bitcoinem?
  4. Nie inwestuj w wolne coiny. Poprzez wolne mamy tu na myśli – takie, których potwierdzenie transakcji zabiera więcej niż kilka minut. Istnieje już król powolnych kryptowalut – jest nim Bitcoin i raczej nie zostanie strącony z piedestału. Nie ma sensu inwestować w kryptowalutę, która w dziewięćdziesięciu dziewięciu procentach właściwości przypomina Bitcoina – taka z pewnością nie ma szans na rozwój.
  5. Śledź stojące za kryptowalutami technologie. Jeśli istnieje zmienna, która może przesądzić o sukcesie lub porażce, jest to odpowiedni projekt altcoina. Szukaj coinów stworzonych w konkretnym celu, przez solidnych deweloperów, naukowców lub biznesmenów z doświadczeniem w kryptowalutach.
  6. Pamiętaj, że altcoiny bardzo szybko zyskują lub tracą na wartości.  Kryptowaluty mają tendencję do dużych wahań, jednak to w przypadku altcoinów widać to najlepiej. Nie jest niczym nadzwyczajnym podwojenie kursu w czasie jednego dnia… lub spadek o osiemdziesiąt procent.
  7. Uważaj na prowizję. Kryptogiełdy często pobierają naprawdę solidne prowizje, a im waluta rzadsza, tym jest ona większa. Na szczęście, sporą część altcoinów można kopać, co pozwala obejść ten problem.

Aby inwestować w altcoiny z sukcesem, nade wszystko musisz unikać internetowych oszustów, dobrze dywersyfikować portfel i śledzić powstawanie nowych technologii. I tak jednak finalny zysk będzie zależał przede wszystkim od szczęścia – egzotyczne kryptowaluty są znane z nieprzewidywalności i dużych skoków kursu. Dlatego nie jest to raczej zabawa dla osób początkujących. Mogą za to w takiej inwestycji odnaleźć się osoby żywo interesujące się kryptowalutami i zaawansowani przedsiębiorcy.