Tags

, , , ,

Kilka porad o tym, co warto wiedzieć o inwestycjach

Każdy od dzieciństwa spotykamy się z radą, że zarobione pieniądze warto odkładać i inwestować. Czym jednak jest inwestowanie? Czy wymaga ono specjalistycznej wiedzy z zakresu bankowości czy finansów? Które inwestycje przynoszą zyski, a które generują straty? I co, tak naprawdę, warto wiedzieć o inwestycjach? Poniżej prezentujmy sześć porady, dla tych, którzy rozważają pierwszą poważną inwestycję.

  1. Nie warto stawiać wszystkiego na jedną kartę. Granie “vabank” może się opłacić. Raz. Może i drugi oraz trzeci. Wtedy wielu inwestorów uważa, że ma dobrą passę lub wybitne zdolności, zgodnie jednak z paradoksem hazardzisty, tam, gdzie w grę wchodzi pewna losowość i nieprzewidywalność (czyli w większości inwestycji), przy każdej kolejnej próbie masz szansę na poniesienie straty, niezależnie od wcześniejszych zysków. Jeśli rozbijesz jedną dużą inwestycję na kilka mniejszych, zachowujesz większość kapitału nawet przy stracie części kapitału.
  2. Nie inwestuj pieniędzy, których nie możesz stracić. Ta zasada działa również w hazardzie – z zasady nie inwestuje się kapitału potrzebnego np. do funkcjonowania firmy czy, tym bardziej, do dopięcia domowego budżetu. Nie powinno się też inwestować “na styk”, nie pozostawiając pieniędzy na niespodziewane wydatki. Powinno się inwestować nie tyle nadwyżkę kapitału, co nadwyżkę tejże nadwyżki.
  3. Prawie każdą inwestycję można stracić. Oczywiście, są inwestycje bardzo pewne, nawet jednak te mogą pójść kiepsko lub załamać z powodu np. niewypłacalności któregoś z podmiotów inwestycyjnych.
  4. Większe ryzyko zazwyczaj oznacza większy zysk. Jest to zasada uniwersalna, jednak nie oznacza, że zawsze postawienie na najmniej popularną czy najgorzej rokującą opcję przyniesie największy sukces, jeśli jednak wybór okaże się trafny. Wielkie okazje i wzrost wartości na miarę Bitcoina zdarzają się wybitnie rzadko.
  5. Zanim zaczniesz, dowiedz się jak najwięcej o przedmiocie swojej inwestycji. Brak wiedzy rzadko bywa przyjacielem inwestora. Alternatywą jest wiedza odnośnie sposobu wyboru dobrego pośrednika czy brokera, co zazwyczaj ułatwia wiele kwestii związanych z inwestycjami.
  6. Ustalenie celów inwestycyjnych bardzo pomaga, pozwala bowiem zorientować się, jakie rodzaje inwestycji będą w danym przypadku najbardziej korzystne. Wiele zależy od tego, czy widzimy swój zysk w perspektywie roku, kilku lat, czy dopiero na emeryturze.

Te sześć punktów to postawy liczące się przy każdej inwestycji. Wielu początkujących inwestorów także zbytnio przejmuje się stratami oraz nietrwałymi zyskami, które mogą szybko zniknąć z powodu np. niekorzystnego wahania na giełdzie. Z biegiem czasu jednak przychodzi dystans do własnego zainwestowanego kapitału, nieuniknionych strat i przegapionych szans na wielomilionowe zyski. Cechą dobrego inwestora jest dążenie do podejmowania jak najlepszych decyzji i akceptacja tego, że mogą okazać się one całkowicie błędne z powodu czynnika, którego nie dało się przewidzieć. Pogodzenie się z ryzykiem i pewną nieuchronnością strat pomaga przy chłodnej ocenie szansy na inwestycyjny sukces.