Tags

, , ,

Giełda i podstawy inwestowania – rzeczy, które warto wiedzieć

Wielu początkujących inwestorów wiążę swoją przyszłość z inwestowaniem na giełdzie. Zanim jednak rozpoczniemy lokowanie funduszy, warto wpierw poznać podstawy inwestowania na giełdzie. Prezentujemy zatem 10 podstawowych faktów, które warto wiedzieć o tego typu inwestycjach.

  1. W tej chwili zdecydowana większość emisyjnych papierów wartościowych jest emitowana i przechowywana w formie elektronicznej, aczkolwiek istnieje możliwość uzyskania fizycznej kopii zakupionych akcji lub obligacji na wyraźne życzenie akcjonariusza.
  2. Indywidualny inwestor nie ma możliwości uzyskania bezpośredniego dostępu do giełdy. Robi się to za pośrednictwem banku, domu maklerskiego, brokera lub innego pośrednika.
  3. Notowania na giełdzie pojawiają się z opóźnieniem ok. 15 minut, w przeciwieństwie do rynku walutowego (forex), gdzie zmiany są odświeżane w czasie rzeczywistym. W przypadku wielu papierów wartościowych jednak nie ma to większego znaczenia.
  4. Powodem wypuszczania przez spółki akcji i obligacji emisyjnych jest chęć zgromadzenia kapitału zapasowego. Dlatego też akcje emisyjne są z zasady droższe od np. imiennych.
  5. Każdy pośrednik pobiera prowizję. Może być ona odprowadzana od każdej transakcji lub być odprowadzana np. co miesiąc. Kwota prowizji jest bardzo ważna dla tych przedsiębiorców, którzy mają zamiar przeprowadzać dużo transakcji na niewielkie kwoty.
  6. Polska Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie ma bardzo długą historię, została ona bowiem założona już na początku XIX wieku. Od 1939 r. do kwietnia 1991 r. była ona jednak zamknięta i została ponownie uruchomiona dopiero po przemianie ustrojowej.
  7. Wiele zadłużonych firm emituje nowe akcje celem podreperowania budżetu. Należy uważać na tego typu zagrania, ponieważ ciągłe wypuszczanie nowych papierów wartościowych może świadczyć o tym, że spółka próbuje nagromadzić szybko kapitał, bez myślenia o późniejszym obowiązku spłaty akcjonariuszy.
  8. Inwestor kupujący akcje, ma prawo do zabierania głosu w tzw. zgromadzeniu akcjonariuszy. Innymi słowy, ma głos w sprawach związanych z zarządzaniem spółką. Większość akcjonariuszy kupujących akcje na giełdzie robi to jednak z zamiarem późniejszego odsprzedania z zyskiem, a nie ingerowania w wewnętrzne sprawy spółki. Jeśli wykupionych akcji jest niewiele, dodatkowo głos nie będzie miał siły przebicia.
  9. W przeciwieństwie do inwestycji w waluty, złoto itp. aktywa utrzymujące zazwyczaj mniej-więcej stabilną wartość, największym ryzykiem przy wykupie akcji czy obligacji jest możliwość ogłoszenia upadłości przez spółkę, której akcjonariuszem został inwestor. W wielu przypadkach wtedy odzyskanie pieniędzy może być trudne, jednak nawet po ogłoszeniu upadłości spółka ma obowiązek spłacić swoich akcjonariuszy.
  10.  Strategie przy grze na giełdzie mogą być krótkoterminowe lub długoterminowe. Większość inwestorów jednak kupuje akcje z zamiarem długoterminowej inwestycji, ze względu na prowizje od każdej transakcji nakładane przez pośrednika.

To tylko podstawy tego, co należy wiedzieć o inwestowaniu na giełdzie. Nie obejmują one opracowywania strategii, wyboru spółki itp., są to bowiem tematy na osobne, rozbudowane wpisy. Najważniejszym, co musi wiedzieć początkujący inwestor, jest możliwość utraty dużej części zysku ze względu na prowizje, które pobiera pośrednik. Zakładając więc rachunek inwestycyjny, należy uważnie porównać oferty i wybrać tę najbardziej korzystną, z najmniejszą możliwą prowizją od transakcji.