Dowiedz się jak bezpiecznie pomnożyć pieniądze na kryptogiełdzie

Boom na inwestowanie w kryptowaluty powoli wygasa – po gwałtownym spadku wartości Bitcoina w drugiej połowie 2017 roku zainteresowanie tą formą lokowania kapitału zaczęło wygasać. Nadal jednak na kryptowalutach można zarobić. Oto krótka lista zawierająca podstawy tego, co warto wiedzieć o inwestowaniu w kryptowaluty.

  1. Wystrzegaj się piramid finansowych. W związku z brakiem gruntu prawnego dla kryptowalut w Polsce, w internecie mnożą się oferty “giełd”, “inwestycji” czy “modeli biznesowych” opartych na kryptowalutach, będących zawoalowanymi piramidami finansowymi. Ich powszechność wynika też z pewnej niestałości giełd opartych na walucie kryptograficznej, które bywają otwierane i zamykane stosunkowo często, głównie w związku z obostrzeniami organów i komisji finansowych.
  2. Inwestuj na giełdzie zagranicznej. Nie tak dawno dwie polskie giełdy zostały zamknięte przez KNF. Rząd bardzo niechętnie podchodzi do tej formy inwestycji, posunięto się nawet do wypuszczenia kampanii ostrzegającej przed giełdami kryptowalut. Dobrą zagraniczną giełdą jest np. GDAX, oferująca stosunkowo niskie opłaty.
  3. Uważaj na koszta manipulacyjne. Operacje giełdowe na kryptowalutach są zazwyczaj bardzo drogie w porównaniu z analogicznymi operacjami na walucie tradycyjnej. Typowa giełda kryptowalut nie dość, że obsługuje jedynie jedną lub dwie kryptowaluty (zazwyczaj Bitcoina i Ethernum/Litecoina), to jeszcze po prostu jest droga. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się szukać jak najtańszej opcji,
  4. Bądź “makerem”, a nie “takerem”. Na giełdzie kryptowalut opłatami i prowizjami zazwyczaj obarcza się “takera”, czyli osobę, która zleca giełdzie automatyczną sprzedaż/kupno po najlepszej możliwej cenie. Przeciwieństwem “takera” jest “maker”, który ustala cenę, po której chce sprzedać/kupić kryptowalutę. Taki zabieg na większości giełd obniża lub kompletnie niweluje koszta transakcji. Jego wadą jest dość długi okres oczekiwania, aż ktoś zaakceptuje daną ofertę.
  5. Zainteresuj się altcoinami. Walut kryptograficznych jest tysiące, tylko część z nich znajdziesz na najpopularniejszych giełdach. Inwestycja w altcoina, czyli niezbyt popularną kryptowalutę, może być bardzo zyskowna, jeśli “obstawisz dobrego konia”. Innymi słowy, taką kryptowalutę, która ma szansę na sukces, czy to komercyjny, czy biznesowy. Większość altcoinów jest dość tania, można je kupić i przechowywać lub kopać do skutku. Trudno nimi za to obracać, ze względu na ograniczoną liczbę giełd, jednakże każda znacząca kryptowaluta w końcu zostaje włączoną w którąś z większych giełd międzynarodowych.

Inwestycje w kryptowaluty są dość ryzykowne w swojej naturze – kursy zazwyczaj są wyjątkowo niestabilne, podstawy prawne giełd, jak i samych kryptowalut zmieniają się bardzo szybko. Jednocześnie nie można zapominać o tym, że tego rodzaju inwestycje wygenerowały już spore grono milionerów czy nawet miliarderów. Kryptowaluty mogą więc być wyjątkowo zyskowne, jeśli wie się, jak z nimi obchodzić.