Zobacz jak pomnożyć pieniądze bez ryzyka

Każdy inwestor marzy o tym, aby inwestycja przyniosła możliwie jak największy zysk przy minimalnym ryzyku. Czy jednak taki sposób na to jak pomnożyć pieniądze bezpiecznie istnieje? Zazwyczaj mówi się, że zyskowna inwestycja wymaga dużego ryzyka, czasami jednak można dorobić się dodatkowego kapitału, praktycznie… nie ryzykując niczego. Oto kilka przykładów udanych inwestycji bez ryzyka.

  1. Drogie przedmioty, które nigdy jeszcze nie straciły na wartości. Większość majątku, jaki gromadzimy za życia starzeje się bardzo szybko, tracąc swoją wartość. Elektronika już kilka miesięcy po zakupie jest kilkanaście, kilkadziesiąt procent tańsza, chociaż nie jest wykluczone, że za paręnaście lat taki sprzęt retro zyska na wartości. Są jednak przedmioty, które drożeją – sztabki złota, dzieła sztuki, drogie wina, rzadkie okazy kolekcjonerskie. Zaopatrzenie się właśnie w nie to w miarę pewna inwestycja, bez ryzyka.
  2. Własne umiejętności. Może to wydać się truizmem, ale inwestycja w siebie zawsze jest najlepszą inwestycją, należy jednak wiedzieć, za co dokładnie się wziąć i jak to potem sprzedać. Dobrym pomysłem zawsze jest nauka programowania – tu rynek pracowniczy od lat przeżywa niedobór specjalistów. Nauka perspektywicznego języka, takiego jak chociażby język chiński, również może być przepustką do lukratywnych zleceń.
  3. Lokaty bankowe. Większość banków oferuje lokaty oszczędnościowe czy polisy lokacyjne. Ryzyko w takim wypadku jest praktycznie zerowe, niestety – także zysk zazwyczaj jest niewielki. Niemniej jednak, w przypadku posiadania oszczędności, ulokowanie ich w lokacie jest nadal lepszym pomysłem, niż gdyby jedynie leżały na koncie debetowym i traciły na wartości.
  4. Niektóre produkty giełdowe. Tutaj nie można mówić o całkowitym braku ryzyka, z pewnością jednak jego stosunek do możliwego zysku wygląda zachęcająco. Ulokowanie pieniędzy w akcjach dobrze prosperującej firmy z dobrymi perspektywami to niemalże pewna inwestycja. Podobnie jednak jak w większości przypadków, wymaga umiejętności oceny, które papiery wartościowe przyniosą największe zyski przy niewielkim ryzyku.
  5. Pożyczki społecznościowe. Kolejnym przykładem inwestycji o niskim ryzyku są pożyczki społecznościowe, dzięki którym nawet osoba z niewielkimi oszczędnościami może stać się kredytodawcą. Taki typ pożyczki zapewnia stały przyrost środków w wysokości kilkunastu procent. Zazwyczaj jedyne ryzyko polega na tym, że spłata pożyczonej kwoty przeciągnie się dłużej, niż było to przewidziane. Niemniej jednak warto zainteresować się tą metodą inwestycji jako wymagającą niewielkiego zachodu i wkładu środków, a przynoszącą wymierny, stały zysk.
  6. Fundusze inwestycyjne. Fundusze inwestycyjne dzielą się na wiele rodzajów, także w oparciu o współczynnik podejmowanego ryzyka. Istnieją więc fundusze o niewielkim ryzyku i właśnie te w ostatnich latach stały się popularne, głównie ze względu na niechęć do bardziej ryzykownych działań, związaną z kryzysem gospodarczym z roku 2008. W rezultacie na polskim rynku pojawiło się wiele okazji na zainwestowanie w niemalże pewne fundusze, gwarantujące zysk bez ryzyka.

To tylko część sposobów na pomnożenie pieniędzy bez ryzyka. Przeglądając tę listę, można wysnuć wniosek, że pewne inwestycje albo wymagają konkretnej, często specjalistycznej wiedzy, albo przynoszą niewielki zysk. Jest to prawdą – gdyby pomnożenie pieniędzy było proste, niewymagające żadnej wiedzy, ryzyka i zaangażowania, wszyscy w Polsce staliby się z biegu milionerami, za sprawą cudownych sposobów na pomnażanie gotówki. Na szczęście jednak tak nie jest – gdy wszyscy są bogaci, jest to praktycznie tożsame z tym, że nikt nie jest bogaty.