Czy wiesz jak zacząć inwestować na polskiej giełdzie

Chyba każdy słyszał o giełdzie i tym, jak można na niej zarobić wielkie pieniądze. Giełda rozpala wyobraźnie nie tylko inwestorów – hollywoodzkie hity uwielbiają opowiadać o trafnych inwestycjach, maklerach czy kryzysach. Jednak jak zacząć inwestować na giełdzie polskiej, czyli Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie?

  1. Naucz się analizy technicznej. Nauka jest Twoim przyjacielem – im więcej wiesz, tym lepszym inwestorem się stajesz. Najważniejszą dziedziną wiedzy dla każdego inwestującego na giełdzie jest analiza techniczna, czyli umiejętność przewidywania kursu na podstawie wykresu cen papierów wartościowych. Inną przydatną metodą analizy jest analiza fundamentalna, czy to, jak wszystko inne – wydarzenia polityczne, gospodarcze, zmiany prawne itd. – wpływa na kurs na giełdzie. Uzbrojony w podstawy tej wiedzy możesz przejść do…
  2. Wyboru rachunku inwestycyjnego. Prywatni inwestorzy nie mogą uzyskać dostępu do giełdy bezpośrednio, potrzebują do tego rachunku inwestycyjnego utworzonego przez bank czy dom maklerski. Każdy pośrednik pobiera prowizję, zdecydowanie warto więc porównać różne warianty, poczytać opinie w sieci i dopiero potem zdecydować się na najlepszą opcję.
  3. Zacznij od konta demonstracyjnego. Konto tego typu nie wymaga inwestowania prawdziwych pieniędzy – obracasz wirtualną gotówką celem wprawy. W ten sposób nie tylko nauczysz się inwestować w praktyce, ale też oswoisz z wyglądem interfejsu i dostępnymi narzędziami.
  4. Korzystaj z narzędzia Stop Loss. Aby zostać dobrym inwestorem, musisz nauczyć się nie tylko zyskiwać, ale także minimalizować straty. Narzędzie Stop Loss automatycznie wyprzedaje Twoje akcje, jeśli ich kurs spadnie o określony procent.
  5. Idź za trendem. Nie ma sensu walczyć z trendem w bezpodstawnej nadziei, że się odwróci. Jeśli widzisz stały trend, podążanie za nim zapewni ci zysk. I odwrotnie – jeśli cena jakichś akcji spada w ramach trendu (a nie na przykład korekty), inwestowanie w nie może nie być dobrym pomysłem.
  6. Dokształcaj się. Narzędzia finansowe i sposoby analizy zmieniają się z czasem, dlatego dobrze jest śledzić aktualny dyskurs specjalistów. Przydatne mogą być codzienne wpisy czy webinary omawiające aktualną sytuację na giełdzie, spekulacje i zmiany. Istnieje także wiele kursów online lub spotkań dla początkujących inwestorów. Inwestując na polskiej giełdzie dobrze jest śledzić rodzimych specjalistów i blogerów piszących o inwestycjach na giełdzie.
  7. Sprawdzaj przedsiębiorstwa, w które inwestujesz. Dowiaduj się, jak wygląda ich płynność, kapitał, obciążenia, przychody w ostatnim kwartale, roku i wcześniej… Firma dobrze prosperująca, z zyskownymi projektami i dużą płynnością zapewni Ci stały wzrost cen akcji. Firma zadłużona, wypuszczająca ciągle nowe pakiety papierów wartościowych lub kiepsko zarządzana może wkrótce pogrążyć siebie i swoich akcjonariuszy.

Oto kilka głównych zasad inwestycji na polskiej giełdzie. Stosując się do nich, możesz zajść daleko, o ile pamiętasz o stałym poszerzaniu swojej wiedzy. Polska giełda nadal jest stosunkowo młoda, zaliczyła długą przerwę po wojnie i ponownie została otwarta dopiero po przemianie ustrojowej. Różni się wobec tego od giełd amerykańskich czy brytyjskich, nadal rozwija się, jest też mniej przewidywalna. Z drugiej jednak strony – jej nieprzewidywalność czyni okazje, z których może skorzystać dobry inwestor.