Tags

, , , , , , , , , , , , , ,

Od czego zacząć inwestowanie? Odpowiedź jest tylko jedna: edukacja.

Nie, nie żartujemy. Nie mamy na myśli studiów ekonomicznych czy długich godzin spędzonych nad książkami dla specjalistów. Największy problem polega na tym, że na ogół dostępna wiedza przygotowana jest przez ekonomistów dla… ekonomistów. Używają oni skomplikowanego języka, a wszystko, co dotyczy rynków i świata finansów naprawdę da się ująć w sposób prosty i zrozumiały.

Często słyszymy pytanie: „Nie da się jakoś pominąć tej całej edukacji?”. Wówczas zadajemy kilka pytań, sięgając do prozy życia: „Czy ktokolwiek z nas pokusiłby się o upieczenie urodzinowego tortu po raz pierwszy w swoim życiu, nie zaglądając do żadnego przepisu? Od razu wiedzielibyśmy, jak zrobić idealny biszkopt?”, „Czy obsługa skomplikowanego urządzenia bez instrukcji jest prosta?”, „Czy pozwolilibyście piekarzowi przeprowadzić operację na otwartym sercu?”. Wiemy, że odpowiedź na każde z tych pytań brzmi: „Nie!”. Dlatego właśnie przed jakimkolwiek inwestowaniem należy poznać choćby podstawy świata rynków, poznać zależności, które na nich panują.

Jeden z ojców-założycieli Stanów Zjednoczonych – Benjamin Franklin powiedział: „Inwestycja w wiedzę wypłaca najlepsze odsetki.” Zgadzamy się z nim w stu procentach.

pablo-5