Tags

, , , ,

Kim są najmłodsi bogacze w Polsce?

Kim są najmłodsi i najbogatsi w Polsce? Wielu przedsiębiorców oraz inwestorów ma bardzo romantyczną wizję „wskoczenia” na listę najmłodszym i najbogatszych Polaków. Statystyki są niestety, mało przychylne. Wygląda na to, że aby zostać młodym najbogatszym Polakiem, należy… urodzić się, w bogatej rodzinie i szybko przejąć majątek.

  1. Przejmowanie firm i spółek po rodzicach to najbardziej popularna metoda „dorobienia się” wśród najmłodszych bogaczy w Polsce. Przykładem jest Edgar Łukasiewicz, który swoje 530 milionów złotych otrzymał po ojcu, po sprzedaniu spółki Lucas Bank oraz Euro Bank. Majątkiem zarządza ze swoją matką, Krystyną. Innym przykładem najmłodszego milionera jest Łukasz Domagała, który odziedziczył spółkę Farmur bez praktycznie żadnych większych zmian. Podobną sytuację mieli rodzeństwo Sebastian i Dominika Kulczyk, którzy przejęli schedę po rodzicach. Okazuje się zatem, iż zdecydowana większość młodych, bogatych Polaków pochodzi z bogatej rodziny.
  2. Nawet gdy zaraz przy nazwisku nie widnieje adnotacja przejęcia firmy po rodzicach, bardzo szybko można zorientować się, że część z pozostałych osób na liście 10 najmłodszych na liście najbogatszych Polaków zbudowała swoje firmy na kapitale rodziny. Robert Gryn, właściciel Codewise, uczęszczał do najlepszych szkół w Polsce. Mógł sobie na to pozwolić, gdyż jego ojciec był właścicielem polskiego oddziału Ericssona. Swoją firmę Grys zbudował w oparciu o wielkie pieniądze rodziny, rady osób bardziej doświadczonych, a także rodzinne kontakty.
  3. Zdarzają się jednak najmłodsi bogacze, którzy dorobili się wielkich pieniędzy dzięki własnym zdolnościom. Marcin Iwiński i Michał Kiciński pierwsze większe pieniądze zarobili na handlu na giełdzie komputerowej w latach ’90. W czasach, gdy gry komputerowe traciły na wartości za sprawą piractwa, Iwiński z Kicińskim wierzyli w wartość legalnych, rozprowadzanych na CD gier komputerowych. Iwiński startował w inkubatorze przedsiębiorczości, dzięki któremu założył własną działalność przedsiębiorczą. Obecnie jest właścicielem większości akcji spółki CD Project S.A, producenta gry „Wiedźmin, która stała się wiodącym elementem polskiej kultury i popkultury eksportowanej na zachód.

Analizując listę najmłodszych bogaczy, trudno tu przywołać amerykański sen, gdyż najłatwiejszym sposobem na szybki dorobek jest odziedziczenie rodzinnego majątku. Nie oznacza to jednak, że nie może być lepiej i osoba urodzona w mało zamożnej lub wręcz biednej rodzinie nie może się dorobić pokaźnego majątku, wszystkie przykłady jednak pokazują, że aby dotrzeć na sam szczyt, należy się albo na tym szczycie urodzić, albo mieć niesamowite umiejętności połączone z ciężką pracą oraz solidnym szczęściem. Historia Marcina Iwińskiego udowadnia, że można się dorobić poprzez upór i własną pracę.