Oto kryptogiełda i podstawy inwestowania

Niemalże każdy, kto poważnie myśli o inwestycji w kryptowaluty, skieruje swoje kroki najpierw ku kryptogiełdzie. Nie jest to jedyny sposób na zakup czy pozyskanie walut kryptograficznych, jednakże z pewnością należy do najbardziej popularnych. Jak jednak poruszać się po kryptogiełdzie? W co inwestować?

  1. Zabezpiecz swój rachunek. Kryptogiełdy to oczywisty cel wszelkiego rodzaju hakerów. Dobrze zabezpieczone konto na kryptogiełdzie powinno posiadać co najmniej dwa stopnie weryfikacji. Podobnie działają tradycyjne banki z rachunkami walutowymi. Wielu dopiero co upieczonych przedsiębiorców popełnia błąd poprzez uznanie, że kryptowaluta nie potrzebuje zabezpieczeń tak mocnych jak waluty tradycyjne i w związku z tym staje się łatwym łupem zorganizowanych grup hakerskich.
  2. Znajdź rzetelny serwis do sprawdzania kursu. Co prawda giełdy proponują własne przeliczniki kursów, jeszcze przed założeniem konta wypada znaleźć dobrą stronę porównującą trendy poszczególnych kryptowalut.Takich serwisów jest bardzo wiele, chociażby np. Coinmarketcap.com. Dopiero po takim rozeznaniu sprawdzaj wewnętrzne kursy kryptogiełdy.
  3. Dostosuj swoje konto do strategii. Różne kryptogiełdy inaczej naliczają swoje spready, pobierają różne prowizje, niekiedy zwalniają z opłat niektóry kryptowaluty, aby przy innych proponować ceny niekorzystne dla inwestorów. Przed zarejestrowaniem na kryptogiełdzie powinieneś wiedzieć, jaką walutą zamierzasz handlować i w jaki sposób. Pod to wybieraj kryptogiełdę – nigdy odwrotnie. Wielu popełnia ten błąd i wybiera np. Bitcoina dlatego, że jest najpopularniejszy i giełdy kryptowalut proponują na niego stosunkowo niskie spready. To jednak duży błąd, który może odbić się na całej inwestycji.
  4. Poznaj technologię stojącą za kryptowalutami. Nie da się handlować kryptowalutą, o ile nie wiesz nic o jej technologii i możliwym zastosowaniu. Nie musisz stać się programistą zdolnym rozszyfrować kod źródłowy, jednakże brak wiedzy o sposobie wykopywania danej waluty kryptograficznej i możliwych zmianach z pewnością nie popłaci.
  5. Nie kieruj się tym, co robią inni. Tego rodzaju strategia może być zyskowna przy inwestycjach na forexie, który jest dość odporny na bańki spekulacyjne. Kryptowaluty jednak wyjątkowo łatwo zmieniają swój kurs na podstawie krótkotrwałych wahań związanych z kupnem i sprzedażą, przez co są idealnym materiałem na wielkie bańki spekulacyjne. Są także na tyle nieprzewidywalne, że po pęknięciu bańki kurs może spaść o połowę w czasie kilku minut. Kierowanie się postępowaniem innych inwestorów może być zgubne, gdyż większość zacznie wyprzedawać swoją kryptowalutę dopiero po pęknięciu bańki.
  6. Rozeznaj się w prawie podatkowym. Polska ma, niestety, dość niekorzystne prawo podatkowe dotyczące kryptowalut. Istnieją jednak kruczki prawne pozwalające na uniknięcie wysokiego podatku od dochodu. Każdy inwestor powinien się z nimi zapoznać, aby nie zostać zaskoczonym przez Urząd Skarbowy.

Oto kilka podstaw dotyczących inwestowania na kryptogiełdzie. Inwestycje tego rodzaju uznawane są za bardzo ryzykowne, nadal jednak przyciągają wielu, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia, dobrze zaznajomionego ze stojącą za kryptowalutami technologią. W odpowiednich rękach, na kryptowalutach można sporo zarobić, niestety – tworzące się trendy wśród inwestorów czasem również bywają złudne, pozostawiając większość z ułamkiem włożonego w interes kapitału.