Podstawy inwestowania w Kryptowaluty 

Kryptowaluty przez pewien czas – głównie od 2015 do końca 2017 roku – były tematem wyjątkowo modnym i poczytnym. Jak w przypadku wielu internetowych mód, także zainteresowanie walutami kryptograficznymi pociągnęło za sobą powstanie wielu blogów i serwisów, chcących zmonetyzować generowany w sieci szum. I pomimo że boom na kryptowaluty już minął, wiele osób pragnie poznać podstawy inwestowania w kryptowaluty.

  1. Rozpocznij od wyboru odpowiedniej waluty. W tej chwili istnieje już kilka tysięcy różnych coinów, od najpopularniejszych jak Bitcoin czy Ethereum, po nowości praktycznie pozbawione kapitalizacji. Wybór odpowiedniej waluty to 90% sukcesu inwestycyjnego, dlatego warto poświęcić temu najwięcej przygotowania teoretycznego.
  2. Nie wierz w opinię każdego eksperta w internecie. Wypracowanie odpowiedniej wiedzy teoretycznej na temat tego, czym są kryptowaluty i jak działają, pozwolą Ci uniknąć zawierzenia oszczędności opinii osoby jedynie podającej się za specjalistę. Przykładowo, w latach 2015-2017 Komisja Nadzoru Finansowego co najmniej kilka razy skompromitowała się, wypuszczając komunikaty takie jak:

Kryptowaluty traktujemy jako towar. Tak jak kupuje pan cebulki tulipanów, tak kupuje pan bitcoiny. Kiedy nagle wycena koralików plastikowych poszybowałaby w górę i wszyscy by je kupowali, to czy możemy zabronić sprzedaży? Informujemy, ostrzegamy. Nie widzimy uzasadnienia dla tak dużej wartości tego dobra. Informujemy, że podejrzewamy napędzanie ceny spekulacjom. Klienci powinni sami decydować na podstawie informacji, które mają.” prof. Marek Chrzanowski, przewodniczący KNF.

  1. Nie trudno zauważyć, że przewodniczący nie wykazuje się tu ani dogłębną wiedzą na temat zasad działania kryptowalut, ani nie sugeruje rozwiązania problemów, z którymi musi mierzyć się inwestor w Polsce. Tego rodzaju opinia na temat kryptowalut jest więc bezwartościowa.
  2. Uważnie wybierz sposób zakupu kryptowaluty. Po wyborze odpowiedniego coina pozostaje jeszcze zdecydować, w jaki sposób chcemy go zakupić. Można to zrobić na giełdzie lub w kantorze. Zapewne ten sposób wybierze większość, są jednak inne, mniej znane możliwości.

Jedną z nich jest wykupienie vouchera na kryptowalutę. To opcja dla osób z jakichś powodów – chociażby konieczności potwierdzenia tożsamości – unikających giełd kryptowalutowych. Kupując voucher na kryptowalutę zakupione coiny pozostają w dyspozycji pośrednika, dopóki nabywca nie zdecyduje się spieniężyć vouchera. Jest to sposób zakupu, który można zrealizować całkowicie offline, nie wymaga też weryfikacji tożsamości. Pokrewną metodą do vouchera jest certyfikat kryptowaluty. W obu przypadkach mamy jednak do czynienia z dość dużą marżą pośrednika – około 10% – oraz niską płynnością środków. Nie są to więc rozwiązania dla każdego, nie każdą kryptowalutę można także zakupić w ten sposób. Vouchery i certyfikaty pewnie więc jeszcze jakiś czas pozostaną w swojej niszy, jako ciekawostki czy egzotyczny sposób na zakup kryptowaluty całkowicie bez dostępu do internetu.

Na rynek wypuszczono już prawie trzy tysiące kryptowalut i nic nie wskazuje na to, aby ta liczba nagle zmalała. Można mówić jedynie o pewnym spowolnieniu wzrostu kapitału spowodowanym gwałtownymi spadkami kursu kryptowalut o największej kapitalizacji. Wciąż jednak tworzone są nowe altcoiny. Z uwagi na to nowy inwestor zmuszony jest ciągle uaktualniać swoją wiedzę. Dobrze więc przed pierwszą inwestycją zdawać sobie sprawę, że inwestowanie w kryptowaluty wiąże się z ciągłym dokształcaniem.

bitcoin