Tags

, , ,

Czy znasz metody zakupu kryptowalut – voucher tron, kryptogiełda i inne sposoby ?

Jeśli myślisz o inwestycji w kryptowaluty, z pewnością zastanawiasz się, jaki jest najbardziej bezpiecznych sposób na ich nabycie. W kryptowaluty można się zaopatrzyć z kilku źródeł. W tym momencie najpopularniejsze stały się specjalne giełdy, jeszcze jednak dwa lata temu większość inwestorów kupowała Bitcoiny w kantorach lub wymieniała się z innymi. Jakie są, na dzień dzisiejszy, najpopularniejsze metody nabycia kryptowalut? W jaki sposób będziemy je kupować w przyszłości? Oto kilka mniej lub popularnych sposobów na nabycie waluty kryptograficznej.

  1. Giełda. Jak wspomnieliśmy we wstępie, kupno kryptowaluty na giełdzie jest w tej chwili najpopularniejszym rozwiązaniem. Giełdy mają tę przewagę nad kantorami, że pozwalają na w miarę elastyczne zarządzanie ceną kupna i sprzedaży. Także i prowizje są zazwyczaj mniejsze niż w przypadku kantoru. Większość dużych giełd posiada potężne zabezpieczenia i programy ochrony użytkowników. Przykładami giełd o dużej płynności mogą być: Binance (największa giełda na świecie z dużym wyborem kryptowalut) czy BitBay (giełda obsługująca wymiany bezpośrednio z polskich złotówek, bez przewalutowań na dolary czy euro). Kupując e-monetę na kryptogiełdzie należy wpierw wiedzieć jak zacząć inwestować na kryptogiełdzie. Bez tej wiedzy trudno będzie dokonać zakupu.
  2. Kantory. Kiedyś był to bardzo popularny sposób zakupu kryptowalut, teraz mocno stracił na rzecz giełd. Wynika to głównie z tego, że jeszcze niedawno wybór kryptowalut w kantorze był dużo większy niż na nawet największych giełdach, a także kantory posiadały bardzo dużą płynność. Z uwagi na średnio korzystne warunki transakcji kantory nie są już preferowanym sposobem zakupu kryptowaluty.
  3. Voucher. Vouchery jeszcze do niedawna w ogóle nie występowały na rynkach kryptowalutowych. Zmieniło się to w momencie, gdy kolejne rządy i organizacje międzynarodowe zaczęły przejawiać chęci zmiany prawnego statusu quo walut kryptograficznych. Voucher kryptowalut ma z założenia chronić nabywców przed zmianami w prawie. Ponadto, jako że klasyczne vouchery dostępne są w postaci fizycznej, eliminuje to możliwość przeprowadzenia ataku hakerskiego. Przykładem voucherów może być np. voucher TRON. Vouchery nie są w tej chwili szczególnie popularnym sposobem na nabycie kryptowaluty, ich zasięg się jednak systematycznie zwiększa.
  4. Kopanie. Czynność potocznie zwana kopaniem polega na wykorzystaniu procesora do generacji bloku kryptowaluty. W tej sposób można nabyć ją bez przeprowadzania transakcji gotówkowych. Nie jest to jednak sposób bezpłatny – sama czynność kopania zużywa spore pokłady energii elektrycznej, a kopanie na dużą skalę wymaga dodatkowo potężnego sprzętu. Dodatkowo, na ten moment kopanie niektórych kryptowalut, jak np. Bitcoina, jest po prostu nieopłacalne. Jeszcze w 2017 wydatki związane z wydobyciem tej kryptowaluty zaczęły przewyższać potencjalne zyski. W tej chwili kopie się raczej waluty rzadkie, niedrogie, o możliwym potencjale na wzrost.
  5. Odkupienie od innego posiadacza. Podobnie jak wymiana w kantorze, jest to metoda stara i obecnie niepopularna. Wymienić kryptowalutę na gotówkę można za pomocą specjalnych stron – najpopularniejsza to LocalBitcoins. Transakcja jest przeprowadzana bezpośrednio między zainteresowanymi, a strona jedynie pobiera marżę. Wielką wadą tej metody zawsze było jej stosunkowo duże ryzyko, brak zabezpieczeń i weryfikacji. Także wysokie prowizje odstraszały potencjalnych zainteresowanych, więc wraz z popularyzacją giełd wymiana bezpośrednia została niemalże całkowicie wyparta.
  6. Wykorzystanie bankomatu. Istnieją specjalne bankomanty, zwane także automatami bitcoinowymi lub bitomatami, służące do wymiany gotówki na Bitcoiny. W Polsce jednak do użytku zostały oddane jedynie cztery takie maszyny. Powód? Niskie zainteresowanie, głównie związane z dominacją płatności bezgotówkowej w naszym kraju. Bitomaty są więc raczej rozwiązaniem dla osób mieszkających zagranicą.

Oto kilka sposób nabycia kryptowalut. Jak można zauważyć, różnią się one rozpowszechnieniem, pobieraną marżą, bezpieczeństwem oraz płynnością transakcji. O popularności giełd decyduje spora ich płynność, dobre zabezpieczenia przed atakami crackerskimi oraz stosunkowo niewielka marża. Mniej bezpieczne i płynne metody, jak wymiany bezpośrednie oraz kantory, zaczynają powoli zanikać. Pojawiają za to się nowe sposoby zakupu kryptowaluty, jak vouchery czy automaty bitcoinowe.

Warto także zwrócić uwagę na duże przetasowanie sił w stosunkowo krótkim czasie. Metody popularne jeszcze rok, dwa lata wcześniej, teraz cieszą się bardzo niewielkim zainteresowaniem. Wynika z tego, że trudno prognozować, jaki sposób pozyskania walut kryptograficznych będzie popularny w okolicach 2020 roku. Być może giełdy wypalą się na rzecz voucherów, albo do łask wróci których ze starszych sposobów wymiany.