Tags

, , , ,

Najbardziej dochodowe inwestycje Nintendo

W latach ‘70 gry komputerowe były raczej czymś w rodzaju ciekawostki. Prymitywne i pokraczne, uznawane były za zabawki dla dzieci i nie przykładano do nich większej wagi. Przyszłość wiązano z rozwojem komputerowych technik biurowych oraz biznesowych. Hiroshi Yamauchi, właściciel i dyrektor małej firmy Nintendo, produkującej akcesoria do gry w hanafudę (japońska gra karciana) był zafascynowany rozwijającym się rynkiem gier automatowych. Inwestycja w gry szybko przyniosła Nintendo i samemu Yamauchiemu fortunę.

Kilka ciekawostek na temat Nintendo i inwestycji w konsole:

  • Wczesny rynek konsol i automatów do gier był bardzo niepewną inwestycją. Amerykański rynek miał już swojego faworyta – firmę Atari, która zajmowała się także produkcją komputerów osobistych w latach ‘70. Dodatkowo technika komputerowa bardzo szybko się zmieniała i nie było wiadomo, co dokładnie się przyjmie na rynku. Próby opracowania nowej technologii były także obarczone ryzykiem, że większa firma zrobi to szybciej i w rezultacie nowo wyprodukowany sprzęt już na starcie będzie przestarzały o rok czy dwa od produktów Atari.
  • Nintendo zaczynało od produkcji gier na automaty i konsolę Atari 2600. Był to wtedy standard, z powodu dziur w prawie licencyjnym praktycznie każdy mógł produkować gry konsolowe bez żadnej licencji od producenta tejże konsoli.
  • Nintendo wybiło się na wielkim kryzysie gier komputerowych w 1983 roku. Było to posunięcie bardzo ryzykowne, ponieważ w latach 83/84 rynek ten sięgnął dna. Powodem był właśnie wysyp gier bez licencji, będących tytułami bardzo słabymi, czasem wręcz niegrywalnymi. W połączeniu z niskim nakładem na reklamę i bardzo wysoką ceną (przy założeniu, że to produkt skierowany głównie do dzieci) doprowadziło to do wielkich strat, zwłaszcza u Atari. Nowa konsola Nintendo – Nintendo Entertainment System (NES) – w Japonii znany pod nazwą Famicom – praktycznie samodzielnie zakończyła całą zapaść z roku 1983.
  • NES sprzedał się w ponad 60 mln egzemplarzy, zapewniając swojemu twórcy olbrzymi majątek. Yamauchi w 2010 roku był w posiadaniu 2,1 miliarda dolarów, co może nie czyniło go jednym z najbogatszych ludzi świata, ale za to na pewno jednym z niewielu, których firma była wymieniana jako ta, która przerwała zapaść na całym segmencie rynku.

Hiroshi Yamauchi zmarł w 2013, jednak dzisiejsi trzydziestolatkowie czy czterdziestolatkowie z pewnością pamiętają jego największe osiągnięcia – grę Donkey Kong, Super Mario Bros czy Metroid, a także konsole Nintendo, w tym przenośnego Game Boya. Prócz oczywistego wkładu w rozwój gier i konsol, wytwory Nintendo bardzo mocno zakorzenione są w popkulturze japońskiej i amerykańskiej, doczekując się tym samym coraz to nowych odniesień, ekranizacji czy wznowień dla fanów retro gamingu.