Tags

, ,

Prezentujemy najlepsze cytaty o inwestowaniu

W tej chwili w sieci roi się od bardziej lub mniej anonimowych znawców inwestycji. Czasami jednak warto posłuchać prawdziwie wielkich graczy, znanych inwestorów, polityków, milionerów czy miliarderów. Nie zabraknie porad dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych inwestorów. Oto piętnaście najciekawszych, aktualnych cytatów o inwestowaniu:

 1. Cztery najniebezpieczniejsze słowa w inwestowaniu: Tym razem będzie inaczej – John Templeton. Słowa Templetona są proste w interpretacji – popełnianie ciągle tych samych błędów to efekt “myślenia życzeniowego”, oczekiwania, że coś się wydarzy, ponieważ CHCĘ, aby się wydarzyło, wbrew przewidywaniom z przeszłości.
 2. W inwestowaniu, to co jest wygodne rzadko jest opłacalne. – Robert Arnott. Innymi słowy, większe ryzyko zazwyczaj oznacza większy zysk, aczkolwiek myśl o stracie może być przytłaczająca.
 3. Tu nie chodzi o to jak dużo pieniędzy możesz zrobić, ale ile pieniędzy możesz zachować, jak ciężko dla Ciebie pracują i jak wiele pokoleń je zatrzyma.  – Robert Kiyosaki. Kiyosaki zauważa, że w ostateczności liczy się nie majątek uzyskany w pewnym momencie życia, a ile z tego majątku pozostanie w ostatecznym rozrachunku.
 4. Rynki mogą pozostać irracjonalne dłużej niż ty możesz pozostać wypłacalny  – John Maynard Keynes. To bardzo mądre słowa, podkreślające, że niektórych trendów nie da się przewidzieć za sprawą nawet bardzo wnikliwej analizy. Czasami więc strata nie jest wynikiem błędu, a nieprzewidywalności.
 5. Celem dobrego inwestora jest przeprowadzenie najlepszej możliwej transakcji. Pieniądze mają drugorzędne znaczenie – Alexander Elder. Elder przypomina o zaangażowaniu w sam proces inwestowania, uznając, że trafne przewidywania są sukcesem same w sobie.
 6. Inwestowanie powinno być raczej jak oglądanie schnącej farby lub rosnącej trawy. Jeśli chcesz emocji, weź 800 dolarów i ruszaj do Las Vegas. – Paul Samuelson. Większość inwestycji należy rozpatrywać długoterminowo. Wahania na rynkach mogą być emocjonujące dla początkujących, szybko jednak okazuje się, że w dłuższej perspektywie inwestycje mogą okazać się… całkiem spokojne czy wręcz nudne.
 7. Spekulacja to wysiłek, prawdopodobnie nieskuteczny, aby obrócić trochę pieniędzy w duże pieniądze. Inwestycja to też wysiłek, który powinien być skuteczny, aby ochronić duże pieniądze przed zamianą w małe – Fred Schwed. To trafne porównanie poziomu ryzyka przy spekulacjach i inwestycjach. Bez zaskoczenia, osoby z dużym kapitałem mają prościej, jeśli chodzi o zarządzanie ryzykiem. Dopaść je jednak może inflacja czy rozrzutność.
 8. Największa zmienność występuje w punktach zwrotnych, zmniejsza się wraz z ustanowieniem nowego trendu. – George Soros. To jedna z podstawowych zasad operowania na trendzie. Gdy trend się zmienia, wszyscy próbują się do niego dostosować, przez co powstaje duża zmienność. Gdy trend się znowu ustabilizuje, jego zmienność maleje.
 9. Wielu traderów porusza się na emocjonalnym rollercoasterze i przegapia istotny element zwycięstwa: zarządzanie emocjami  – Alexander Elder. Zbytnio emocjonalne podejście do sukcesów i porażek w inwestowaniu może odbić się negatywnie na kondycji psychicznej każdego inwestora, nie tylko zaburzając jego ogląd, ale też poważnie utrudniając życie.
 10. Wielu inwestorów popełnia błąd kupując szczyty i sprzedając dołki, podczas gdy dokładnie odwrotna strategia jest prawidłowa, aby zwyciężać w perspektywie długoterminowej – John Paulson. Tego cytatu raczej nie trzeba tłumaczyć, mówi on o wyczuciu trendu i postępowaniu w taki sposób, aby kupować tanio, natomiast sprzedawać – drogo.
 11. Czas jest najważniejszym czynnikiem determinującym ruchy na rynku i poprzez badanie zapisów średnich z przeszłości bądź też poszczególnych akcji można udowodnić sobie, że historia się powtarza, a znając przeszłość możesz mówić o przyszłości. … Istnieje wyraźna zależność między CZASEM a CENĄ. … Poprzez badanie OKRESÓW i CYKLI CZASOWYCH dowiesz się dlaczego szczyty i dna miały miejsce w określonym czasie oraz dlaczego poziomy oporu są tak silne, a dna i szczyty trzymają się ich. … Najwięcej pieniędzy zarabia się gdy szybkie ruchy i ekstremalne wahania ceny występują na końcu głównych cykli  – W.D. Gann. Gann podkreśla zasadność analizy przeszłych trendów, by przewidzieć trendy przyszłe. Dodaje też, jak dogłębne wyczucie czasu na kupno i sprzedaż jest ważne dla każdego inwestora.
 12. Jeśli dywersyfikujesz, kontrolujesz ryzyko i grasz z trendem, to po prostu musi działać” – Larry Hite. Trzy najważniejsze zasady bezpieczeństwa w inwestycjach to właśnie dywersyfikacja, czy dzielenie kapitału i inwestowanie w różne aktywa, kontrola ryzyka, czyli świadomość, ile się ryzykuje oraz kiedy należy sprzedawać aktywa, ani ograniczyć straty, oraz, oczywiście, gra z trendem.
 13. Giełda jest miejscem transferu pieniędzy od aktywnych do cierpliwych – Warren Edward Buffett. Buttfett krytykuje porywczość inwestorów, zauważając, że strategie długoterminowe potrafią być lepszym rozwiązaniem niż dużo inwestycji krótkoterminowych.
 14. Nikt by nie pamiętał o dobrym Samarytaninie, gdyby miał tylko dobre intencje. By przejść do historii, musiał mieć też pieniądze –  Margaret Thatcher. Ta sentencja mówi ogólnie o wartości pieniądza na świecie.
 15. Początkujący traderzy podejmują 5 lub 10 razy za duże ryzyko. Ich ryzyko na transakcję wynosi 5 do 10% kiedy powinni ryzykować od 1 do 2 % – Bruce Kovner. Tego cytatu nie trzeba tłumaczyć – początkujący gracze powinni zastanowić się nad ryzykiem, jakie podejmują.

Jak widać, nie brakuje wypowiedzi odnośnie zarówno inwestowania jako procesu, jego sensu oraz wartości pieniądza, jak i konkretnych porad w co inwestować. Warto uczyć się od lepszych od siebie, zwłaszcza w przypadku ludzi, którzy nierzadko dorobili się wielkich majątków za pomocą swojego doświadczenia i wyczucia.