Czy znasz sekrety inwestowania najbogatszych – Larry Page

Larry Page to współzałożyciel Google, znany głównie z opracowania technologii PageRank – systemu, który umożliwia przeglądarkom indeksowanie stron internetowych na podstawie istotności zamieszczonych na nich danych. Dzięki swojemu talentowi informatycznemu szybko dorobił się fortuny. Czym zajmuje się Larry Page w tej chwili, w co inwestował, jakie interesy prowadził w przeszłości i w co inwestuje swój majątek?

  1. Larry chce stworzyć… latający samochód. Chociaż wydaje się to wizją rodem z Powrotu do przyszłości i szersza publika raczej nie wierzy w sukces takiego przedsięwzięcia, Page inwestuje grube miliardy dolarów w stworzenie technologii umożliwiającej produkcję takiej maszyny. Od czasów nastoletnich interesowały go podobne konstrukcje i obrał sobie za cel stworzenie w pełni funkcjonalnego, gotowego do dystrybucji latającego samochodu.
  2. Page twierdzi, że wolałby przekazać pieniądze naukowcom niż dawać je na cele dobroczynne. Miliarder mocno wierzy w moc nauki jako siły posuwającej cywilizację do przodu. Nie oznacza to jednak, że kompletnie rezygnuje z przekazywania środków na cele charytatywne – angażował się m.in w walkę z ebolą w państwach afrykańskich.
  3. Podobno Page stwarza swoim pracownikom cieplarniane warunki. Niewątpliwie zapewnia im solidne pensje, świetne warunki pracy oraz szanse rozwoju. Oszczędzanie na podwładnych nie jest po prostu w jego stylu. Nie oznacza to jednak, że rozdaje pieniądze za darmo, ponieważ jednocześnie…
  4. …Page jest bardzo wymagającym szefem. Według słów pracowników, gdy dojdzie do jakiegoś przełomu technologicznego z ich strony, Page natychmiast pyta, czy nie mogli tego zrobić dwa razy szybciej. Nie oznacza to jednak, że Larry jest nieuczciwym tyranem – po prostu nagradza ciężką pracę i rzeczywiste efekty.
  5. Miliarder raz zwolnił całą kadrę menadżerską, ponieważ było w niej zbyt mało osób o wykształceniu związanym z technologią. Według Page’a ktoś, kto sam nie ma pojęcia o informatyce i inżynierii, nie jest w stanie zarządzać grupą zajmującą się głównie tymi dziedzinami. Takie posunięcie nie spodobało się jednak współpracownikom Larry’ego – w pewnym momencie Page wręcz musiał z tego powodu zrezygnować ze stanowiska prezesa.
  6. Page’a bardzo niepokoją zmiany klimatyczne. Sam mieszka w domu skonstruowanym specjalnie w taki sposób, aby produkował jak najmniej zanieczyszczeń. Nie trudno więc domyślić się, że odnawialne źródła energii to kolejna branża, w którą współzałożyciel Google intensywnie inwestuje.
  7. Niektóre inwestycje Page’a owiane są tajemnicą. Larry lubi opowiadać o swoich przedsięwzięciach… ale tylko o części z nich. Jeszcze inne, takie niezależna firma Kitty Hawk, wychodzą na światło dzienne dopiero po kilku latach sprawnego funkcjonowania. Być może Page przekłada część swoich inwestycji nad inne lub nie chce chwalić się zbyt ryzykownymi projektami.

Podsumowując – Larry Page z pewnością uważa się za pioniera nowych technologii… i ma w tym sporo racji. Niewątpliwie ma za sobą przełomowe przedsięwzięcia. Z drugiej jednak strony, podobnie jak Elon Musk, zdaje się celować w egzotyczne technologie, które – według ekspertów – mają marne szanse na upowszechnienie się i… najprawdopodobniej zostaną jedynie domeną znudzonych miliarderów.