Poznaj sekrety inwestowania Billa Gatesa

Bill Gates przez osiemnaście lat z rzędu znajdował się na pierwszym miejscu listy najbogatszych ludzi świata. Twórca i CEO Microsoftu, pomimo że kojarzony jest jednoznacznie z najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie – Microsoft Windows – zdążył jednak pomnożyć swój majątek na inwestycjach zupełnie niezwiązanych z branżą IT. Jakie są jednak sekrety inwestowania Billa?

  1. Gates nie był urodzonym inwestorem. Pierwszych zarobionych pieniędzy nie zainwestował, a… wydał je na nowe Porsche. Za młodu przyszły miliarder miał wielkie zamiłowanie do samochodów i szybkiej jazdy. Łapał sporo mandatów, które dodatkowo uszczuplały jego finanse.
  2. Z pewnością karierze Gatesa sprzyjało duże szczęście. Rzucił studia, aby poświęcić się pracy w branży komputerowej – kierunku w ówczesnych czasach będącym wielką niewiadomą. Należy uświadomić sobie to, że gdy Gates zakładał swoją firmę, wyobrażenia na temat komputerów były zupełnie inne, niż to, co obserwujemy współcześnie. Potencjał widziano raczej w projektowaniu maszyn i oprogramowania dla firm i wojska, komputery osobiste były zbyt drogie i prymitywne, aby trafić do szerszego grona odbiorców.
  3. Surowe metody zarządzania firmą zrobiły z Microsoftu praktycznie monopolistę na rynku. Główną rolę grało tu forsowanie wytwarzanego systemu operacyjnego jako podstawowego, dołączanego do większości komputerów. Z uwagi na to, że wiele gier czy programów było pisanych z myślą o pracy w specyficznym środowisku Microsoft Windows, monopol pogłębiał się z każdym nowym oprogramowaniem, które można było uruchomić tylko na Windowsie. W przeciwieństwie od iOSa Apple, stworzonego specjalnie pod sprzęt tej firmy, Windows można było wgrać na praktycznie dowolny komputer, co stanowiło o jego marketingowej i praktycznej przewadze.
  4. Gates od 30 lat skutecznie pomnaża swój majątek na giełdzie. Należy jednak nie mieć złudzeń – akcjami spółek z obszaru technologii i IT zarządzają wysokoopłacani, wynajęci przez Gatesa ludzie, którzy wiedzą jak dobrze zainwestować pieniądze. Nie oznacza to jednak, że sam miliarder nie wtrąca się w plany swoich doradców finansowych – znany jest z zainteresowania rozwojem medycyny i nauk ścisłych i to właśnie w badania inwestuje osobiście.
  5. Inwestycje osobiście zarządzane przez Gatesa przynoszą mniej profitów dla niego niż te prowadzone przez doradców, mogą jednak przynieść duże korzyści dla ludzkości. Gates inwestuje w badania chorób genetycznych i zakaźnych, mogących się przyczynić do rozwoju współczesnej medycyny. Tego rodzaju posunięcia są ryzykowne z inwestycyjnego punktu widzenia, jednak zdecydowana większość wybranych przez Gatesa kierunków rozwoju zwraca się przez patenty i pieniądze innych inwestorów.
  6. Gates żywo interesuje się pomocą charytatywną, zwłaszcza na kontynencie afrykańskim. Pomoc humanitarna finansowana przez Gatesa zapewnia podstawowe warunki sanitarne, leki i szczepionki w wielu krajach Afryki. Bill Gates znany jest także z namawiania innych uprzywilejowanych, głównie miliarderów, do niesienia pomocy charytatywnej. To między innymi dzięki działaniom Gatesa udało się wyeliminować polio z wielu obszarów Afryki i biednych krajów Azji.
  7. Gates wierzy, że w przyszłości nie będziemy musieli zabijać zwierząt na mięso. Przeznaczył kwotę kilkunastu milionów dolarów na badania nad wytworzeniem mięsa laboratoryjnego z komórek macierzystych. W tej chwili hodowla tego typu pożywienia jest mało efektywna i bardzo droga, jeśli jednak stanieje, stanie się alternatywą dla tradycyjnej hodowli zwierząt na ubój. Może więc warto zainteresować się inwestycjami w tym obszarze?

Jak więc była strategia Gatesa w zarządzaniu firmą? Nade wszystko rządził nią aktywnie, zajmując kierownicze stanowisko do czasu, gdy uznał, że czas wycofać się i zająć działalnością dobroczynną. Istnieją przesłanki, że świadomie działał na rzecz monopolizacji rynku, za co zresztą został ukarany przez amerykański sąd. Tak czy siak, agresywna strategia opłaciła się, Microsoft przez wiele lat był potentatem w swojej branży, zostawiając konkurentów daleko za sobą.