Czy znasz sekrety inwestowania najbogatszych – Rober Lewandowski

Przykład Roberta Lewandowskiego z pewnością nie jest typowym scenariuszem wśród inwestorów. Zdecydowana większość ludzi biznesu najpierw dorobiła się majątku, a potem spróbowała swoich sił w sporcie, muzyce czy sztuce – jak chociażby Michał Sołowow, który był miliarderem jeszcze zanim rozpoczął karierę kierowcy rajdowego. Lewandowski rozpoczął od drugiej strony, inwestując środki zarobione jako najpopularniejszy polski piłkarz w szereg przeróżnych biznesów. W co zaleca inwestować Robert Lewandowski?

  1. Trzymaj się tego, co znasz. Spora część inwestycji Lewandowskiego w jakiś sposób połączona jest ze sportem, marketingiem dla sportowców, zdrowym żywieniem… Innymi słowy, Lewy inwestuje w to, co zna i co go interesuje. Śledząc jego inwestycje można bez problemu odtworzyć bazową historię jego życia – chociażby w okolicy swojego ślubu zainwestował w popularny portal Wedding.pl, krótko później, pod wpływem żony, w platformę zrzeszającą salony kosmetyczne.
  2. Inwestuj w młodych. Lewandowski powtarza, że bardzo żałuje, że na początku swojej kariery sportowej nie dostał więcej rad odnośnie inwestycji oraz rozwoju. Z tego względu stara się pomagać młodym sportowcom w rozwijaniu ich karier oraz lokowaniu zarobionego kapitału. Należy pamiętać, że chociaż topowi sportowcy zarabiają miliony, ich kariera trwa zazwyczaj krótko. Najpóźniej okolicach czterdziestki kończą się lukratywne kontrakty i byłemu mistrzowi przychodzi trenować młodszych. Lewandowski wie, że gdy ten czas nadejdzie, dobrze mieć jakąś alternatywną ścieżkę rozwoju generującą solidne dochody.
  3. Lokuj kapitał w start-upach. Trudno odmówić Lewemu pewnego rodzaju patriotyzmu. Znany piłkach sporo inwestuje w polskie start-upy, dając okazję przedsiębiorcom do zabłyśnięcia na dość kapryśnym rodzimym rynku. Z pewnością jednak może sobie na to pozwolić – według obliczeń różnych serwisów, Lewandowski na swojej karierze sportowej zarabia miesięcznie nawet do ośmiu milionów złotych. To z pewnością wystarczy, aby obdarzyć kapitałem wielu młodych przedsiębiorców.
  4. Celuj w niszowe marki. Lewandowski daje również okazję do rozwoju niszowym polskim markom, zwłaszcza modowym. Takie produkty jak platforma Shoplo, dająca możliwość niskim kosztem stworzenia własnego sklepu internetowego lub portal Mustache, zrzeszający polskie marki niszowe, cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem małych i średnich przedsiębiorców. Warto zaznaczyć, że w ostatnim czasie łatwy dostęp do sieci przyniósł pewnego rodzaju demokratyzację świadczenia usług – nie trzeba wielki środków na sklep stacjonarny czy olbrzymie magazyny, aby sprzedawać produkty własnego projektu. Portale agregatowe i usprawniające zakupy przez internet z pewnością są pozytywnym wkładem w rozwój polskiej gospodarki.
  5. Inwestuj w projekty budowlane. Niemalże każdy liczący się gracz na polskiej scenie inwestycyjnej ma na swoim koncie co najmniej jeden projekt budowlany lub deweloperski. Lewandowski nie jest tu żadnym wyjątkiem. Co najmniej jedenaście milionów złotych przeznaczył na budowę apartamentowców. Wygląda na to, że jeśli posiadasz naprawdę duży majątek, inwestycje w budownictwo niemal zawsze się opłacą.

To tyle odnośnie Roberta Lewandowskiego jako przedsiębiorcy. Trzeba przyznać, że robi sporo poza rozwijaniem kariery sportowej. Dobrze jest też wspomnieć, że jego żona, znana trenerka personalna Anna Lewandowska, również zajmuje się inwestycjami, głównie w produkty związane ze zdrowym żywieniem i rolnictwem regionalnym. Oboje także inwestują głównie w rozwój polskich małych i średnich przedsiębiorców, co jest zdecydowanie godne pochwały. Miejmy nadzieję, że Lewy po zakończeniu kariery sportowej rozwinie się jako przedsiębiorca.