Czy wiesz w co inwestować w 2019?

Rok 2018 okazał się być ciężkim rokiem dla kryptowalut, przynajmniej jeśli brać pod uwagę zainteresowanie tą formą inwestycji. W krótkim czasie kapitalizacja rynku spadła niemal o połowę i na ten moment nie wydaje się, aby kryptowaluty wróciły do dawnej świetności. Czy jednak rzeczywiście nie warto w nie inwestować? I w co najlepiej inwestować w roku 2019, aby pomnożyć kapitał? Oto kilka propozycji:

  1. Altcoiny. Tradycyjnie zaczynamy od tematu kryptowalut. Co prawda Bitcoin wszedł w korektę i raczej nie wyjdzie z niej do końca 2019 roku, jednak specjaliści upatrują się szansy w mało popularnych, niszowych kryptowalutach. Ich zaletą ma być spory potencjał do wzrostu w czasie oraz stosunkowo niska cena. Najciekawsze z nich były już kilka razy omawiane w ramach Sekretów Inwestowania, patrz: TRON, Stellar, CryptonsQ.
  2. Nieruchomości. Tu bez zmian – od lat przedsiębiorcy inwestują w nieruchomości, zwłaszcza pod wynajem. Inwestycja w nieruchomość zapewnia stałe dochody, a dodatkowo – bardzo rzadko nieruchomość traci na wartości w dłuższym rozrachunku, a mieszkania w dużych miastach są wręcz gwarancją zysku na sprzedaży w perspektywie kilku lat. Niestety, lokowanie pieniędzy w nieruchomościach to zabawa raczej dla osób majętnych, wymagająca dużego wkładu własnego na początek.
  3. Inwestycje alternatywne. Zakup rzadkich monet, komiksów, znaczków czy figurek to świetny sposób na przemnożenie oszczędności. Wymaga jednak konkretnej wiedzy na niszowy temat oraz pogodzenia się z niską płynnością zakupu. Dodatkowo, rynek dóbr alternatywnych i kolekcjonerskich jest w Polsce niewielki, inwestorzy więc są zmuszeni do operowania głównie na rynku amerykańskim, azjatyckim czy zachodnioeuropejskim. Mimo wszystko, inwestycje alternatywne to świetny wybór dla tych, którzy mają sporo czasu oraz pociąg do kolekcjonerstwa.
  4. Akcje zagraniczne. Akcje polskich spółek w poprzednim roku przeważnie traciły na wartości. Zbyt wielu polskich przedsiębiorców woli wejść na giełdy zagraniczne, aby inwestycje w prywatne papiery wartościowe na giełdzie w Warszawie nadal się opłacało. Co innego giełdy amerykańskie, które właśnie wychodzą z kryzysu i prężnie pną się do góry.
  5. Crowdfunding i ICO. Alternatywne sposoby finansowania stają się rzeczywistą konkurencją dla wypuszczania papierów wartościowych. Wiele przedsiębiorstw zdobywa kapitał za pomocą crowdfundingu udziałowego. W perspektywie długoterminowej, taka inwestycja może przynieść pokaźne zyski, z drugiej jednak strony – jest dużo mniej płynna niż sprzedaż tradycyjnych akcji. Inwestując w ICO i crowdfunding, należy rozważnie przekalkulować wszelkie “za” i “przeciw”, pamiętając, że sprzedaż takich udziałów może być trudna.
  6. Metale szlachetne. W perspektywie długoterminowej, metale szlachetne od lat są najlepszą możliwą inwestycją. Skupowanie złota i srebra to niemalże pewny zysk. Dodatkowo, w tym roku obiecująco wyglądają nie tylko inwestycje długoterminowe, ale także krótkoterminowe. Eksperci donoszą o spadku cen szlachetnych kruszców, które to jednak mogą odbić się w drugiej połowie roku 2019. Jest to więc bardzo dobry czas na zakupienie złotych lub srebrnych monet.

Oto sześć propozycji na inwestycje w tym roku. Nietrudno zauważyć, że rok 2019 wydaje się być dobrym rokiem na inwestowanie długoterminowe. To właśnie ten rodzaj inwestycji w tej chwili niesie za sobą mniejsze ryzyko i potencjalnie większe zyski.